„Manchester by the Sea” – krótka recenzja

Pierwsze tygodnie nowego roku to moment, gdy z jednej strony chłodna, spokojna zima skłania do różnego rodzaju refleksji, zaś z drugiej do polskich kin wchodzą filmy z końcówki roku poprzedniego kandydujące do największych nagród z Oscarami na czele. To połączenie stanowi idealny grunt dla Manchester by the Sea, nowego filmu Kennetha Lonergana (znanego wcześniej z Możesz na mnie liczyć oraz scenariusza do Gangów Nowego Jorku Martina Scorsesego). Film ten, opowiadający historię zdystansowanego i szorstko traktującego innych dozorcy z nadmorskich okolic Massachusetts (w tej roli Casey Affleck), jest bowiem znakomicie zrealizowanym dziełem, który przez swoją poważną tematykę i nienarzucającą się formę skłania do refleksji nad życiem i śmiercią.

Większość akcji filmu dzieje się w przybrzeżnym miasteczku Manchester-by-the-Sea, którego spokojny charakter i piękne krajobrazy idealnie współgrają z tonem całego filmu. Jest to obraz bardzo subtelny stylistycznie, niemówiący więcej niż to potrzebne, znakomicie operujący naprzemiennie ciszą i muzyką – w porównaniu z nim właściwie każda nowa produkcja wydaje się być pretensjonalna.

manchester-by-the-seaCała ta subtelność nie przeszkadza wyrazistości – przeciwnie, zaskakująco dobrze z nią współgra. Przedstawiona w filmie historia jest bowiem głęboko poruszająca, miejscami wręcz wstrząsająca, a zastosowane przez reżysera przeplatanie wydarzeń teraźniejszych ze wspomnieniami pozwala na stopniowe dozowanie emocji i wyjaśnianie motywacji bohaterów w zgrabny, nienarzucający się sposób. Ten sposób narracji, wraz z naturalnymi dialogami, świetną grą aktorską (z wybitną główną rolą Caseyego Afflecka) i wyjątkową dbałością o detale znakomicie wydobywa i podkreśla główne tematy filmu – mierzenie się z własną przeszłością i tłumionymi emocjami, radzenie sobie ze stratą oraz próbę uporządkowania swojego życia na nowo wbrew przeciwnościom.

Subtelny, smutny, piękny i poruszający – te przymiotniki najlepiej pasują do Manchester by the Sea, który jest jednoznacznie godnym polecenia filmem zasługującym na szeroką uwagę i długotrwałą pamięć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s